Festiwale instrumentów klawiszowych

Pierwszym poświęconym brzmieniom fortepianu wydarzeniem kulturalnym Krakowa jest Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa. Organizatorzy mają na celu zaprezentowanie publiczności wirtuozów fortepianu, u boku których pojawiają się także laureaci największych konkursów pianistycznych – Konkursu Chopinowskiego w Warszawie i Czajkowskiego w Moskwie. Młodzi artyści rozpoczynający swoją karierę muzyczną mają okazję nie tylko pokazać się szerokiej publiczności, ale także zobaczyć na żywo największe sławy. Od lat MFPKMK podbija serca mieszkańców Krakowa, Polski i całego świata!

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jeden z najdłużej organizowanych konkursów muzycznych na świecie, który co pięć lat odbywa się w Warszawie. Znany jako Konkurs Chopinowski podbił serca muzyków z różnych zakątków świata już w roku 1927. Wówczas Jerzy Żurawlew – polski pianista – zdecydował się na utworzenie tego wyjątkowego święta. W każdym etapie uczestnicy wykonują utwory jednego kompozytora. Na wygranych czekają różnorodne nagrody pieniężne, rzeczowe oraz zaproszenia do koncertów.

„Święto Akordeonu” zorganizowane zostało po raz pierwszy w roku 1996 przez Janusza Barańskiego, wspartego pomocą mieszkańców gminy Kotlin i sponsorów. Szóstego października święto rozpoczęło się koncertem św. Kazimierza w Kotlinie. Publiczność urzeczona została brzmieniami Chóru Cantum Cancinnum z Jarocina, a także lokalnym Chórem „Arion”. Rok później organizatorzy zdecydowali się na drugą edycję festiwalu, zmieniając jego nazwę na „Festiwal Solistów i Zespołów Akoredonowych w Kotlinie”. Podjęto również decyzję o organizowaniu tego wydarzenia co roku, co przyniosło festiwalowi ogromną popularność. Jesienną porą w gminie Kotlin rok rocznie gromadzą się najwięksi fani akordeonowych brzmień, gotowi na ukazanie swojego talentu publiczności.