Znani wirtuozi gry na instrumentach klawiszowych

Robert Alexander Schumman urodził sie 8 czerwca 1810 roku w Saksonii. Na scenie muzycznej okresu romantyzmu zasłynął jako kompozytor i pianista. Był autorem trzydziestu pięciu opusów fortepianowych, czterech symfonii, uwertur, a także twórcą opery Genowefa i muzyki do Byrona. Ostatnie lata życia artysta przeżył tkwiąc we wciąż pogarszającym się stanie zdrowia, objawiającym się zaburzeniami mowy i halucynacjami. Podjął próbę samobójczą, usiłując utopić się w Renie, przez co przewieziony został do sanatorium dla nerwowo chorych w Endenich. Tam, 29 lipca 1856, zmarł.

Maurizio Pollini urodził się 5 stycznia 1942 roku w Mediolanie swą przygodę z muzyką rozpoczął w wieku jedenastu lat, szkoląc się pod okiem Carlo Lonatiego i Carlo Vidusso. W wieku osiemnastu lat wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Otworzyło u to drzwi do scen na całym świecie – występował w Berlinie, Tokio, Nowym Jorku czy Londynie. Zasłynął jako twórca własnych interpretacji fortepianowych utworów Chopina, Schumanna, Schuberta i Bacha.

Wolfgang Amadeusz Mozart to zaliczany do klasyków wiedeńskich kompozytor i wirtuoz klawesynu, pianina i skrzypiec, urodzony 27 stycznia 1756 roku w Salzburgu w rodzinie Leopolda i Anny Marii. Przez zaledwie trzydzieści sześć lat życia pozostawił po sobie ponad pięćdziesiąt symfonii, liczne koncerty fortepianowe, skrzypcowe i fletowe, dwadzieścia mszy, trzynaście oper oraz kilkaset utworów. Ponadto był pierwszym twórcą muzyki rozrywkowej. W Polsce jego muzyka stała się popularna jeszcze w latach twórczości Mozarta, grywano jego symfonie oraz opery. Popularność pianisty wzrosła w wieku dziewiętnastym – wówczas dzięki rozwojowi kulturalnych instytucji bardziej dostępne stały się jego liczne dzieła

Władimir Dawidowicz Aszkenazi urodził się 6 lipca 1937 roku w Gorki. Na muzycznej scenie zasłynął jako pianista i dyrygent szkolony pod okiem Lwa Oborina. Był niejednokrotnym laureatem konkursów pianistycznych m.in. im. Fryderyka Chopina w Warszawie, czy im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli. W Polsce pojawił się czterokrotnie. Interpretował utwory Prokofjewa, Chopina i wielu innych popularnych współczesnych kompozytorów

Kazimierz Flatau urodził się 11 lipca 1910 roku w stolicy. Zasłynął jako klawesynista i krytyk muzyczny. Był muzykologiem specjalizującym się w muzyce barokowej. W roku 1946 rozpoczął czteroletnie uczestnictwo w kilkudziesięciu audycjach Polskiego Radia. Odtwarzał na klawesynie utwory wielu znanych pianistów – m.in. Jana Sebastiana Bacha. Ponadto poświęcał się fizyce i astrologii, był wykładowcą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Julian Gembalski urodził się 20 czerwca 1950 roku w Siemianowicach Śląskich. Artysta znany jest jako kompozytor i wirtuoz organów. Ukończył Wydział Instrumentalny, a także Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Katowicach. Ponadto jest absolwentem kursu w Belgii, gdzie uczył się mistrzowskiej gry na organach pod okiem Flora Peetersa. Przez lata pełnił rolę rektora w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Był laureatem nagród Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku i Improwizacji Organowej w Weimarze. Od roku 1955 artysta prowadzi koncerty w ramach festiwalu „Muzyka Organowa w Katedrze” w Katowicach. Dziś Gembalski pełni funkcję profesora Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi Katedrę Organów i Klawesynu.

Johann Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 roku w Eisenach. Zasłynął jako kompozytor i organista epoki baroku. Jego nazwisko rozpoznawalne jest od wieków na całym świecie. W latach swojej twórczości skomponował ponad tysiąc utworów – na organy, klawesyn, ponadto był twórcą fug, a także rozwijał się w muzyce chóralnej i kameralnej. Tuż po śmierci organista zapomniany został przez publiczność, a jej uwagę przykuł jego syn – Carl Philipp Emanuel. Jego talent przypomniał słuchaczom Feliks Mendelssohn Bartholdy, który w roku 1829 wykonał Pasję wg św. Mateusza w Berlinie.

Johann Pachelbel to urodzony 1 września 1653 roku w Norymberdze niemiecki kompozytor i organista epoki baroku. Zasłynął dzięki wielu kompozycjom i utworom – preludiom, toccatom, fugom i fantazjom. Do najbardziej popularnych zaś należy zaliczyć Kanon D-Dur na troje skrzypiec. W latach swojej twórczości grał w Wiedniu, Eisenach, Stuttgarcie czy Erfurcie. Ciekawostką jest, iż jego nazwiskiem nazwano planetoidę 4972 Pachelbel.

25 września 1932 roku w Toronto urodził się Glenn Herbert Gould, który w późniejszych latach zasłynął na scenie muzycznej jako kompozytor i pianista. Artysta tworzył własne interpretacje utworów Jana Sebastiana Bacha, a także brzmienia muzyki barokowej. Gould zdobył popularność jednego z pierwszych pianistów z zachodu, którzy grywali po stronie ZSRR w czasie zimnej wojny. W roku 1964 zrezygnował z koncertów, poświęcając się w szczególności nagraniom studyjnym.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku. Popularność zdobył jako dyrygent, kompozytor i wirtuoz organów. Swą edukację muzyczną rozpoczął w szkole muzycznej w Świętej Lipce, kolejnie w roku1893 podjął pracę w orkiestrze pułku grenadierów. Pięć lat później otrzymał nagrodę za kompozycję „Pod Sztandarem Pokoju”. Otworzyło mu to drzwi do dalszej edukacji – podjął naukę w Konserwatorium Juliusza Sterna w Niemczech, a także w Szkole Muzyki Kościelnej. W Poznaniu organizowany jest od 1994 roku Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego.