Co powinniśmy wiedzieć zanim kupimy pianino cyfrowe?

Większość osób grających na pianinach cyfrowych, a nawet nauczycieli gry na tym instrumencie, wie bardzo niewiele na ich temat. To skutkuje wieloma nietrafionymi zakupami, czyli instrumentami, które nie spełniają ich wymagań, a także niepotrzebnie wydanej nadmiernej ilości pieniędzy. Spora liczba osób opiera swoje decyzje zakupowe na podstawie wyglądu czy niskiej ceny pianina. Inni kupują dany instrument zasięgając wcześniej rady u niekompetentnego sprzedawcy lub też bardzo niedoświadczonego nauczyciela gry tylko dlatego, że potrafi on dobrze grać, a uczeń jest pod jego wrażeniem.

Fakt, że ktoś potrafi bardzo dobrze grać na pianinie albo mówi o nich sporo, nie czyni go jeszcze ekspertem w tym temacie. Co więcej są i tacy nauczyciele, którzy nie potrafią nawet poprawnie wymówić nazw niektórych modeli pianin, nie mówiąc już o znajomości zasad ich działania. To, że ktoś daje nam rady nie znaczy, że daje nam najlepsze rady albo nawet poprawne. Ponadto, większość sprzedawców w sklepach muzycznych, ma mocno blade pojęcie jak chodzi ściśle o pianina cyfrowe. Zdarzają się nawet tacy, którzy wymyślają coś na poczekaniu, tylko po to żeby zabrzmieć jak ekspert. Wszystko wygląda dobrze do momentu, w którym potencjalny kupujący nie zorientują się co jest na rzeczy. O ile oczywiście się zorientują… Istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły i w niektórych sklepach można spotkać prawdziwych fachowców.

Jak wcześniej zostało wspomniane, istnieje grupa ludzi, która bierze za świętość słowa swojego nauczyciela zakładając, że taka osoba musi wiedzieć wszystko na temat cyfrowych pianin tylko dlatego, że na nich gra. To jak założenie, że ktoś kto jest dobrym kierowcą, jest również ekspertem od mechaniki samochodowej czy też wie jak działa silnik. Zazwyczaj tak nie jest i tak samo sprawa wygląda jak chodzi o instrumenty. Nauczyciele są od nauki gry i większość z nich robi to dobrze. Niestety, zazwyczaj nauczyciele gry na pianinie są w większości niekompetentni jak chodzi o cyfrowe pianina, może po za tym które sami posiadają.

Jeżeli chcemy grać muzykę klasyczną, pop, jazz, blues czy tez inny rodzaj muzyki, należy dodać do tego nasz poziom zaawansowania i otrzymamy szereg pianin cyfrowych, której nadadzą się lepiej lub gorzej.

Niektórzy mogą chcieć grać na podstawowym poziomie. Inaczej mówiąc pograć od czasu do czasu, bardziej rekreacyjnie bez zamiaru stawania się profesjonalnym muzykiem klasycznym. Inni z nas mogą mieć potrzebę komponowania, aranżacji oraz nagrywania na przykład jazzu. Istnieje wiele możliwych sposobów wykorzystania oraz gry na pianinie, a do każdego z nich można dopasować odpowiednią markę oraz model, który spełni dane oczekiwania.

Dochodzimy więc do momentu, w którym musimy się bardzo dobrze zastanowić jaki mamy muzyczny cel czyli co i jak będziemy grać. Nie ma bowiem najmniejszego sensu kupowanie profesjonalnego instrumentu scenicznego, jeżeli będzie grali tylko dla siebie i znajomych w domowym zaciszu. Zazwyczaj chcemy wydać jak najmniej i dostać za te pieniądze jak najlepszy instrument. Z drugiej strony będą profesjonalnym muzykiem, nie warto inwestować w pianina z niskiej półki, gdyż najczęściej nie spełnią one naszych potrzeb. Na pewno w takim wypadku mamy konkretne wytyczne jak chodzi o brzmienie, typ klawiatury, dostępne złącza czy też inne przydatne, na przykład podczas grania na scenie funkcje.

Jeżeli ten etap mamy już za sobą możemy określić budżet jakim dysponujemy. Jest to czynnik, który najczęściej najbardziej nas ogranicza. Gdyby okazało się, że nie stać nas na instrument, który spełnia nasze wymagania, istnieją dwa wyjścia. Jedno z nich to zachowanie zdrowego rozsądku i dozbieranie określonej kwoty, co często nie jest zadaniem łatwy. Drugie wyjście to kupno pianina cyfrowego na rynku wtórnym. Nie ważne co wybierzemy, ważne żeby pohamować emocje. Z biegiem czasu na pewno wyjdzie to na dobre.

Jeżeli nie chcemy korzystać z rad osób trzecich, polecamy zasięgnąć jak najwięcej informacji na temat potencjalnego modelu pianina. Istnieje wiele stron internetowych z recenzjami różnych modeli czy też miejsca w których możemy poprosić o opinie innych ludzi.

Na początku padło wiele niepochlebnych słów na temat ludzi którzy podają się za ekspertów w dziedzinie pianin cyfrowych. Na szczęście są ludzie, którzy potrafią bardzo dobrze doradzić. Jak ich znaleźć? W dzisiejszych czasach jest na to wiele sposobów. Jeżeli obracasz się towarzystwie muzyków, zwyczajnie zapytaj ich o taką osobę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś im doradzał i z perspektywy czasu są z tego zadowoleni. Inną drogą jest wyszukanie tego typu doradcy w internecie na różnego typu forach tematycznych itp.