Instrumenty klawiszowe są popularne od zawsze, poczynając od czasów w których znane były głównie pianino i fortepian, po dzień dzisiejszy kiedy akustyczne instrumenty klawiszowe nadal cieszą się bardzo dużą popularnością, lecz mają konkurencję w postaci elektronicznych instrumentów klawiszowych.

Wraz ze zwiększającą się ich popularnością, rosło zainteresowanie gatunkami takimi jak muzyka elektroniczna, co z kolei miało wpływ na wzmożoną konkurencję pomiędzy producentami instrumentów klawiszowych. Co mogło z tego wyniknąć? Otóż nic innego jak większa różnorodność instrumentów na naszym rynku oraz ceny, które miały skusić potencjalnych muzyków. Dziś rynek nieco się uspokoił i muzyk ma olbrzymi wybór instrumentów z każdej półki cenowej. Osoby niezaznajomione z instrumentami, spoglądając na keyboard mogą nazwać go syntezator, a syntezator keyboardem.

Czym różnią się od siebie te instrumenty i który z nich sprawdzi się lepiej dla konkretnego muzyka? Keyboard może posiadać dobrą jakość brzmienia, przyjemnie odwzorowane uczucie gry na klawiaturze instrumentu akustycznego oraz pewną ilość brzmień i efektów zależną od wybranego modeli. Syntezator również może mieć dobrej jakości brzmienie, lecz jego głównym zadaniem jest sama ilość brzmień i efektów. Grając na syntezatorze możemy zabrzmieć podobnie jak gdybyśmy grali na organach, skrzypcach, gitarze, lub tworzyć własne, całkiem nowe brzmienia. Do codziennego grania i do nauki lepiej sprawdza się keyboard, lecz jeśli muzyk stawia na komponowanie, syntezator da mu większe możliwości brzmieniowe, dzięki czemu na jednym instrumencie będzie można stworzyć całą ścieżkę dźwiękową.