W muzyce tak naprawdę każdy najdrobniejszy detal ma znaczenie i wpływ na końcową jakość odsłuchiwanego utworu. Dobrą jakość uzyskamy oczywiście na dobrej klasy sprzęcie, ale sam sprzęt to nie wszystko. Tu i materiał odtwarzany musi być odpowiednio dobrej jakości. Dlatego w studio nagraniowym tak dużą wagę przy nagrywaniu utworu przywiązuje się do odpowiedniej obróbki poszczególnych ścieżek. Dobrze nagrany i odpowiednio z-masteringowany utwór powinien brzmieć selektywnie na każdym poziomie głośności. Jest to do uzyskania tylko wtedy jak będziemy mieli zachowane odpowiednie proporcje pomiędzy określonymi ścieżkami utworu. 

Sprzęt do wzmocnienia sygnału

Wzmacniacz mocy, nazywany również końcówką mocy to jest właśnie to urządzenie audio, które jest nieodłącznym elementem każdego zestawu stereo zarówno tego domowego jak i klubowego czy estradowego. Jego zadaniem jest wzmocnienie sygnału przekazanego z przedwzmacniacza do poziomu pozwalającego na napędzenie podłączonych do niego głośników. W tym też miejscu warto pamiętać o tym, że wzmacniacz i napędzane nim kolumny powinny być ze sobą odpowiednio skonfigurowane pod względem mocy. W przypadku zbyt mocnego wzmacniacza i zbyt słabych kolumn, nasze kolumny mogą nie wytrzymać próby czasu przy zbyt dużym obciążeniu ulec uszkodzeniu. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości końcówkę mocy, które wyposażone są w odpowiedniej jakości zaawansowane układy i rozwiązania techniczne. To pozowali na uzyskanie znacznie wyższą jakość dźwięku niż ma to miejsce w przypadku budżetowych i dużo prostszych systemów audio. 

Co wybrać i z jakiej półki 

Rozpiętość cenowa w tego rodzaju urządzeniach jest naprawdę ogromna. Jest to związane przede wszystkim z tym, że mamy w tym asortymencie zarówno wysokiej jakości profesjonalny sprzęt studyjny, estradowy, klubowy jak również dużo tańsze odpowiedniki do amatorskiego użytku domowego. I tu warto przede wszystkim określić nasze potrzeby względem tego, jaki rodzaju sprzętu jest dla nas najodpowiedniejszy. Jeżeli szukamy sprzętu do zastosowania typowo domowego to przecież nie będziemy potrzebowali zapasu nie wiadomo jak dużej mocy. Lepiej w tym miejscu skoncentrować się na jakości komponentów niż nadmiernej mocy, której i tak nie będziemy wstanie wykorzystać w domowych. W przypadku gdy nagłaśniamy jakieś imprezy typu: wesela, studniówki, bale, zabawy i inne imprezy okolicznościowe, eventy firmowe itp., wtedy zapewne trochę tej mocy będziemy potrzebowali. Tu do nigdy nie wiadomo jakie zlecenie dostaniemy i jakiej wielkości lokal przyjdzie nam nagłaśniać. W takim przypadku zapas mocy jest jak najbardziej pożądany, ale to co już wspomnieliśmy tu ważne jest by cały nasz sprzęt, czyli i zestaw kolumn był odpowiednio skonfigurowany. 

Podsumowanie

Można powiedzieć, że obok miksera końcówka mocy stanowi taką podstawę i zarazem serce naszego całego systemu audio. Bez niej nie jesteśmy praktycznie w stanie wykorzystać potencjału naszego sprzętu. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim zestawów z kolumnami pasywnymi, bo w przypadku np.: kolumn aktywnych, które wyposażone są w swoje indywidualne wzmacniacze sprawa wygląda nieco inaczej.